شهرسنگی اوپلیستیخه

شهرسنگی اوپلیستیخه

شهر سنگی اوپلیستیخه تفلیس شهری کاملا دیدنی است ، اوپلیستیخه ( uplistsikhe ) در زبان گرجی به معنی قلعه ی خداوند است. این شهر سنگی در فاصله ده کیلومتری شرق شهرگوری واقع شده است و بر روی یک صخره بلند و در ساحل غربی رودخانه متکواری بنا شده است. این شهر سنگی اوپلیستیخه قدیمی ترین و بزرگ ترین شهر سنگی دنیا می باشد که قدمت آن درکتب قرون وسطی آمده است این شهر سنگی تا قرن ۱۳ میلادی مسکونی بوده و حدوداً پنج هزار نفر در این شهر زندگی می کردند و در آنجا یک مرکز تجاری مهم در جاده ابریشم بوده است و قدیمی ترین سد، نانوایی ، داروخانه ، کلیسای قدیمی سن جورجی و . . . . . را داراست و از قرن ششم تا یازده میلادی این شهرِ سنگی یکی از مهم ترین مرکز سیاسی و مذهبی قبل از مسیحیت به شمار می رفته است.
Uplistsikhe

این شهر سنگی اوپلیستیخه مانند غار است که وسعت آن حدوداً به چهل هزار متر می رسد و به سه قسمت پایینی ، مرکزی و بالایی تقسیم می شود ، بیشترین قسمت سنگی و صخره تراشی ها در قسمت مرکزی یا همان میانی قرار گرفته است که توسط یک تونل به قسمت زیرین(پایین) متصل شده است. مهم ترین آثار باقی مانده از دین پیکانیزم در این شهر سنگی قرار دارد. تفاوت این شهر سنگی اوپلیستیخه با دیگر شهر های سنگی در ترکیب غیرمعمول و طراحی های مختلف صخره تراشی ها است. شهر سنگی اوپلیستیخه با زلزله شدیدی که در سال ۱۹۲۰ آمد به طور کامل ویران شد اما با حمایت دولت گرجستان چند سال پیش این شهر سنگی در فهرست یونسکو قرار گرفت.

uplistsikhe2-500x246
اگر به کشور گرجستان سفر کرده اید حتما از این شهر سنگی زیبا دیدن فرمایید چون این شهراز مهم ترین جاذبه های گردشگری گرجستان محسوب می شود و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.