کلیسای جامع اچمیادزین

کلیسای جامع اچمیادزین

اگر تا به حال در مورد کلیسای جامع اچمیادزین نمی دانسته اید پس بدانید که یکی از قدیمی ترین کلیساهای ارمنستان کلیسای جامع اچمیادزین است که سه قرن بعد از تولد عیسی مسیح ساخته شده است. کلمه اچمیادزین به معنی ظهور تنها فرزند خدا است یعنی مردم معتقدند حضرت عیسی مسیح تنها فرزند خداوند در آنجا از آسمان به زمین فرود آمد تا نشان دهد که در آنجا ساخت کلیسا را انجام دهند.
۹۷۴۷

کلیسای جامع اچمیادزین یکی از کهن ترین کلیساهای ارمنستان و جهان است که توسط گریگور لوساگوریچ بنا شده است . این کلیسا فقط از سنگ ساخته شده و در ساختش از ماده ساروج استفاده نکردند، از کلیسای جامع اچمیادزین به عنوان اولین کلیسای جامع مسیحیت نام برده می شود . در ایران قدیم به کلیسای جامع اچمیادزین ، اوچ کلیسا میگفتند که به زبان ترکی به معنای سه کلیسا است.
در سال ۱۸۶۹ سه بنا که موزه صومعه نامیده می شود به قسمت شرق کلیسای جامع افزوده شد آثار گرانبهایی در این کلیسا نگهداری می شود ،مشهور ترین و ارزشمندترین نسخه خطی اچمیادزین که در جهان مشهور است ، انجیل اشمایدزین است ، که الان در ماتناداران نگهداری می شود.
ساختمان های قرن نوزده اچمیادزین با معماری و ظاهر غیرمعمول و منحصر به فرد خود را از دیگر ساختمان ها جدا کرده اند ، در نقش و نگارهای این اثار ساختمان های مذهبی اچمیادزین در قرن هفده و هجده دیده می شود.

echmiadzin-birds-eye
کلیسای جامع اچمیادزین در شهر اچمیادزین ارمنستان که نام رسمی این شهر ، واغارشاپات است و در استان آرماویر ارمنستان که حدوداً در بیست کیلومتری غرب ایروان است قرار دارد و مکانی بسیار مقدس برای مردم شان است.
کلیسای جامع ارمنستان چون تاریخ و فرهنگ مردم ارمنستان را به خوبی نشان می دهد مسافران و گردشگران زیادی را سالانه جذبِ خود می کند پیشنهاد می شود اگر به ارمنستان سفر کرده اید از این آثار باستانی دیدن فرمایید.